Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Polonya'da Elektrikli Arabalara İlgi Artıyor

Yeni bir ankete göre, Polonyalılar giderek daha fazla elektrikli araba satın almak istiyor. Salı günü yayınlanan EY Mobilite Tüketici Endeksi 2022 anketine katılanların yaklaşık yüzde 45'i iki yıl içinde bir araba satın almayı planlıyor ve bunların yarısından fazlası (yüzde 52) şu veya bu şekilde elektrikle çalışan bir araba istiyor.

EY danışmanlığından Michal Lesiuk'a göre elektrikli araçlar, tamamen elektrikli arabaları, plug-in hibritleri ve hibritleri içeriyor. Geçen yıla göre yüzde 52'nin önemli bir artış olduğunu da sözlerine ekledi. Ankete katılanların yüzde 34'ü, artan mali yük ve geleneksel otomobillerin kullanımıyla ilgili cezalar nedeniyle bir elektrikli araç istediğini söyledi.

 EY Polska'dan Jaroslaw Wajere'nin görüşüne göre, iklim değişikliği toplumlar için daha görünür ve şiddetli hale geliyor, dolayısıyla buna karşı koyma ihtiyacına dair farkındalık artıyor. "Elektrikli arabalara artan ilgi, aynı zamanda içten yanmalı motorlu arabaların rekor yüksek maliyetinin bir sonucudur. Pek çok pazarda, politika yapıcılar, özellikle şehirlerde, yanmalı motorla çalışan arabaların kullanımını daha az karlı hale getiren düzenlemeler yoluyla bu eğilimi destekliyor."

 Wajere, elektrikli araç satışlarındaki büyümeyi yavaşlatan ana faktörün, katılımcıların yüzde 34'ü tarafından belirtildiği gibi, yurt içi şarj altyapısının olmaması olduğunu da sözlerine ekledi. İnsanların üçte biri (yüzde 33) otomobilin menzilinin çok kısa olduğundan endişe ediyor. Elektrikli otomobillerin yüksek maliyeti yüzde 27, işletim ve şarj maliyetleri ise yüzde 26 olarak belirtildi.