Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Volkswagen Denizaşırı İlk Batarya Üretim Fabrikasını Kanada'da Kuracağını Açıkladı

Kanada Federal Hükümeti ve Ontario Eyalet Hükümeti tarafından yapılan 13 Mart 2023 tarihli açıklamada Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in, bağlı şirketi “PowerCo” şirketi kanalı ile, denizaşırı ilk batarya üretim fabrikasını Kanada Ontario Eyaletine bağlı St. Thomas şehrinde kurma kararı aldığı bildirilmiştir. Söz konusu yatırım kararına ilişkin olarak Kanada İnovasyon, Bilim ve Sanayi Bakanı François-Philippe Champagne ve Ontario Eyaleti Ekonomik Kalkınma, İstihdam Yaratma ve Ticaret Bakanı Vic Fedeli tarafından ortak bir açıklama yayımlanmıştır.

Bakan Champagne ve Bakan Fedeli açıklamalarında;

  • Ø Volkswagen’in ilk kez denizaşırı batarya hücresi fabrikası yatırım kararını alırken Kanada Ontario Eyaleti St. Thomas şehrini seçmesinin, Hükümetin Kanada’yı ve Ontario Eyaletini elektrikli araç tedarik zincirinin küresel lideri olarak konumlandırmaya yönelik ortak gayretlerinin başarısı ve güven oyu şeklinde değerlendirilmesi gerektiğini;
  • Ø Volkswagen’in aldığı tarihi yatırım kararının Kanada’nın güçlü ve büyüyen batarya ekosisteminin ve Ontario Eyaletinin rekabetçi iş ortamının bir göstergesi niteliğinde olduğunu;
  • Ø Kanada’nın otomotiv sektöründe yatırımcılara sunduğu üst seviye kalifiye iş gücü, temiz teknolojiye dayalı enerji altyapısı, zengin doğal kaynaklar ve nadir elementler, potansiyel pazarlara güçlü erişim olanakları ve hızla büyüyen otomotiv ve batarya sektörü ile şirketlere büyümeleri için ihtiyaç duydukları tüm imkanları sunan cazip bir yatırım merkezi konumunda olduğunu;
  • Ø Kanada’nın ve Ontario Eyaletinin Kanadalı iş insanları ile partnerlik ilişkisi içerisinde olan yatırımcılar için istikrarlı ve öngörülebilir bir iş ortamı sunduğunu ;
  • Ø Kanada, dünyanın ve Kuzey Amerika’nın sıfır emisyon araç talebini karşılamak hedefi ile ‘temiz teknoloji’ye dayalı bir ulaştırma sektörü inşa ederken, Volkswagen'in söz konusu yatırım kararının bu süreçte atılmış son derece önemli bir adım olduğunu;
  • Ø Kanada Hükümetinin, bu başarılı adımın üzerine elektrikli araç ekosistemini geliştirerek ve temiz teknolojiyi destekleyerek gelecek nesiller için ekonomik büyüme ve refahı desteklemek ve yüksek ücret seviyesinde istihdam yaratmak için çalışmalarını sürdüreceğini ifade etmiştir.

2022 yılında 295,8 milyar USD’lik gelir elde eden dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Volkswagen Grubu, bünyesinde on şirketten oluşan bir portfolyoyu yönetmektedir. 23 Ağustos 2022 tarihinde Kanada Hükümeti, Kanada’nın elektrikli araç ve batarya üretiminde önde gelen bir mükemmeliyet merkezi olarak konumlanmasına yönelik iş birliğini ilerletmek ve Kanada’nın bu alanda tercih edilen bir yatırım noktası haline gelmesini desteklemek üzere "Volkswagen AG" ile bir Mutabakat Zaptı imzalamışlardı.

Kanada ve Ontario Eyaleti, küresel otomobil üreticilerinden ve elektrikli araç bataryası ile batarya materyali tedarikçilerinden 2020 yılından bugüne kadar toplam 17 milyar CAD’ı aşan değerde yatırım çekmiştir. Ontario Eyaleti, dünyanın önde gelen 5 otomobil üreticisi olan Honda, Toyota, Ford, General Motors ve Stellantis şirketlerinin araç üretim tesislerinin bir arada bulunduğu Kuzey Amerika’daki tek nokta olma özelliğine sahiptir.

Kanada otomobil sektörü, ülkenin en büyük ihracatçı endüstrilerinin başında yer alırken yaklaşık 500.000 çalışanı istihdam etmekte ve Kanada GSYİH’sine yılda 16 milyar CAD’lık katkı sağlamaktadır. Ontario oto tedarik zinciri, 700’ü aşkın oto yedek parçası, 500’ü aşkın metal işleme ve kalıp, 300’ü aşkın bağlantılı ve otonom şirketi barındırmaktadır.

Alman BASF şirketinin ve Belçikalı Umicore’un Kanada’da batarya tedarik zincirine yönelik en son yatırımları gibi Avrupalı şirketlerin, Kanada ve Ontario Eyaleti’ne yatırım açısından son dönemde artan ilgileri, ülkenin Avrupalı yatırımcılar nezdinde temiz teknoloji ve otomotiv sektörü alanlarında güçlü biçimde büyüyen işbirliği potansiyelini göstermektedir.

Öte yandan, Kanada Hükümeti, 2022 Bütçesi kapsamında sıfır-emisyon araç üretimini teşvik amacı ile “Incentives for Zero-Emission Vehicles Program” kapsamında 1,7 milyar CAD değerinde bir destek programı açıklamıştı. Hükümet ayrıca, 900 milyon CAD değerinde ilave bir destek paketi açıklayarak 50.000 adet “sıfır emisyon araç şarj istasyonu”nun Kanada’nın mevcut istasyon ağına eklenmesini hedeflemiştir. 2022 Bütçesi kapsamında ayrıca Hükümet, Kanada’nın ilk “Kritik Mineraller Stratejisinin (Critical Minerals Strategy)” geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi  hedefi ile 3,8 milyar CAD değerinde bir destek programı açıklamıştır.

Volkswagen Grubu tarafından yapılan açıklamada şirketin Kanada’daki yatırımı kapsamında sürdürülebilir biçimde birleşik hücre pilleri üretiminin gerçekleştirileceği ve ilk üretimin 2027 yılında yapılmasının hedeflendiği; Kanada’da kurulacak tesisin Salzgitter ve Valencia’dan sonra küresel çaptaki üçüncü ve Kuzey Amerika’daki ilk tesisleri olduğu; Kanada’nın ulusal hammadde zengin tedarik altyapısı ve temiz teknoloji ile üretilen elektriğe güçlü erişim olanakları sunması nedeniyle yatırım için ideal bir tercih olduğu; anılan yatırımın, Kanada Hükümeti ile yaptıkları MoU’nun bir parçası olduğu ve anlaşma kapsamında bir sonraki safhada elektrikli ulaşımın desteklenmesi için hammadde tedarik arz güvenliği ile batarya üretiminde katma değerin artırılmasına odaklanılacağı; Volkswagen’in 2030 yılına kadar ABD’de 25 farklı elektrikli araç modelini piyasaya arz etmeyi planladığı ve bu çerçevede tedarik zinciri ve teknoloji yatırımlarını ABD-Kanada-Meksika’da sürdüreceği belirtilmiştir.

Volkswagen tarafından yapılan açıklamada ayrıca, 2023 yılının başında ABD’de, Seattle ve Silicon Valley’de, Volkswagen Grubu çatısı altında yazılım ve teknoloji şirketi olarak faaliyetlerini yürütmek üzere 200 mühendis ve geliştirme uzmanının istihdam edildiği «CARIAD» adlı bir şirket kurulduğu; bunun yanında, ABD ve Kanada genelinde, Amerika’nın en büyük hızlı şarj istasyon ağı olan ve araçların elektrifikasyonuna ilişkin süreçleri (planlama, bakım ve onarım vs) yöneten "Electrify America"nın kapsama alanının genişletilmesi doğrultusunda çalışmalar yürüttükleri ve bu çerçevede, %100 yenilenebilir enerji ile tesis edilmiş 800 istasyon ve 3.500 "DC hızlı şarj noktası" bulunan Grubun 2026 yılı itibariyle bu rakamı iki katına çıkarmayı hedeflediği ifade edilmiştir.