Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Kosova, 2030 Akdeniz Oyunlarına Ev Sahipliği Yapacak.

Kosova, Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesinin (ICMG), Yunanistan’ın Kandiye şehrinde gerçekleştirdiği genel kurulunda 55 kabul, 8 ret ve 3 çekimser oyla 2030 yılında gerçekleştirilecek oyunlara ev sahipliği yapma hakkını elde etti.

Kosova Başbakanı Albin Kurti Hükümetin son toplantısında "olağanüstü bir başarı" olarak nitelendirdiği kazanım için, "Priştine 2030 Akdeniz Oyunları, Cumhuriyetimizin en büyük spor etkinliği olacak.” değerlendirmesinde bulundu. Başbakan Kurti, tüm Hükümet Kabinesi ve Kosova Olimpiyat Komitesi olarak ülkeye kazandırılan bu başarı sayesinde ülkede spor alanında ciddi yatırımların gerçekleşeceğini ve Arnavutluk Hükümeti ortaklığı ile de ilk defa denize kıyısı olmayan bir ülkenin söz konusu organizasyona ev sahipliği yapacağını ifade etmiştir. Başbakan Kurti ayrıca, 2030 Akdeniz Oyunları sebebiyle ülkede 24 adet spor tesisinin inşasına veya onarımına da başlanılacağını, inşaatı planlanan tesislerden en önemlilerinin de milli stadyum, olimpik havuz, tenis kompleksi ve atıcılık sahası olduğunu sözlerine eklemiştir.

Organizasyon kapsamında suda yapılacak yarışlar, Kosova’nın doğrudan denize çıkışının olmaması nedeniyle Arnavutluk’un Durres kentinde gerçekleştirilecek.

Kosova, bu büyük spor etkinliğinin düzenlenebilmesi için 250 milyon Avro’nun üzerinde yatırım yapacağı tahmin edilmektedir.

 

Kaynak: https://telegrafi.com/kurti-premton-ndertimin-e-stadiumit-nacional/