Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Finlandiya’lı Fiskars, Danimarka'nın İkonik Lüks Markası Georg Jensen'i Satın Aldı

Finlandiya’nın en önemli, ev, bahçe ve dış mekanlara yönelik tüketici ürünleri tedarikçisi Fiskars, Danimarkalı, 120 yaşındaki lüks yaşam tarzı markası Georg Jensen'i 151,5 milyon Avro karşılığında satın aldığını açıklamıştır.

Yapılan açıklamada, satın almanın Fiskars’ın büyüme stratejisini desteklemekte olduğu ifade edilmektedir. Ayrıca, ev eşyaları ve mücevher kategorilerinde güçlü işçilik, yaratıcılık ve tasarıma dayalı ikonik ürünler sunan Georg Jensen Grubu'nun 2022 yılı cirosunun 158,1 milyon Avro, faaliyet kârının ise 14,9 milyon Avro olarak gerçekleştiği de belirtilmektedir.

Basın açıklamasında ayrıca, Georg Jensen'in doğrudan tüketiciye (DTC) kanallardaki konumunun, satışlarının %50'sinden fazlasını kendi perakende ve e-ticaretinden elde etmesiyle güçlü olduğu belirtilerek, pazarlar açısından Fiskars’ın, özellikle Çin'deki varlığını genişletme potansiyeli gördüğü ifade edilmektedir.

 

Kaynak: Fiskars Group https://fiskarsgroup.com/news/stock-exchange-release/inside-information-fiskars-group-expands-its-portfolio-of-luxury-brands-by-acquiring-georg-jensen/