Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Avustralya, Rekabet ve Dolandırıcılık Konusunda Yapay Zekaya Yönelik Önlemleri Tartıştı

Avustralya Rekabet ve Hazine Bakan Yardımcısı Andrew Leigh, yapay zekanın dolandırıcılığı tetikleyebileceği ve gizli anlaşmalar da dahil olmak üzere rekabet karşıtı uygulamaları şiddetlendirebileceğine yönelik uyarılarda bulunmuştur.

13 Eylül 2023 tarihinde McKell Enstitüsü'nde bir konuşma yapan Leigh, deepfake videoların ve ses klonlarının, insanları bir yakınlarının başının dertte olduğunu ve acil para transferine ihtiyaç duyduğunu düşünmeleri için kandırmak da dahil olmak üzere suç teşkil eden uygulamalara sahip olabileceği konusunda uyardı. Ayrıca Leigh sahte web siteleri oluşturulması ve var olan platformların da sahte tüketici incelemeleri ile doldurulması gibi rekabet bozucu bazı uygulamalara da dikkat çekmiştir.

Bilindiği üzere, Haziran ayından bu yana Albanese hükümeti, güvenli ve sorumlu bir yapay zeka için güvenlik önlemleri konusunda bir kamuoyu istişare süreci yürütmektedir. Son dönemde ABD, Avrupa Birliği ve Çin de dahil olmak üzere pek çok ülkede başvurulan önlemler gibi Avustralya da bu konuya eğilerek 8 haftalık istişare süreci başlatmış, etik çerçeveler gibi gönüllü yaklaşımların mı, özel düzenlemelerin mi gerekli olduğunu veyahut her iki yaklaşımın da bir karışımının benimsemesinin mi daha doğru ve gerekli olacağını ele almaktadır.

Bu noktada, Sanayi Bakanı Ed Husic, tıbbi yenilikler ve çevrimiçi dolandırıcılıkla mücadele gibi olumlu yapay zeka uygulamalarını vurgularken, hükümet yapay zekanın bazı “yüksek riskli” kullanımlarını yasaklamanın gerekli olabileceğini kabul etmektedir. Ayrıca Bakan şirketlerin başlangıçta yeni işleri ve yeni veri akışlarını cezbetmek için açık kaynak yaklaşımını kullandıklarını ve ‘müşterileri kilitlemek ve rekabeti dışarıda bırakmak’ için ekosistemlerini kapatmadan önce ölçek avantajı oluşturduklarını belirtirken bu tip bir iş modeli (“önce açık, sonra kapalı”) ile ilgili endişelerini de paylaşmıştır.

Yanı sıra, Avustralya'da danışmanlık şirketi olarak hizmet veren KPMG ve Avustralya Bilgi Endüstrisi Birliği’nin (AIIA), halkın yapay zeka hakkındaki görüşlerine ilişkin yine 2023 yılında gerçekleştirdikleri araştırmada Avustralyalıların üçte ikisinin yapay zekanın kötüye kullanılmaması için yasa ve düzenlemelerle kontrol altında tutulmasını istediği sonucuna ulaşılmıştır.  

Araştırmada, mahremiyetle ilgili sorunların ele alınması için düzenlenmeler olsa dahi, yapay zekayı içeren daha bütünsel bir çerçevede yeteri kadar ilerleme kaydedilmediği belirtilmiştir.

KPMG, yapay zekanın 10 yıl içinde teknolojiyle alakalı 1,2 milyon yeni istihdam alanı oluşturacağını ve bu süre zarfında teknolojide yaşanan gelişmelerle bağlantılı 5,3 milyon ilave istihdam kapısı açabileceğini belirtirken her yıl Avustralya ekonomisine yaklaşık 370 milyon dolar katkıda bulunduğu tahmin edildiğini bu miktarın 2028'e kadar 315 milyar dolara yükselebileceğini vurgulamıştır.

Ne var ki, araştırmada halkın çoğunluğunun, yapay zekanın oluşturacağı istihdamdan daha fazlasını yok edeceğine inandığı kaydedilmiştir.