Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Yunanistan’da Avrupa’nın En Büyük Otoyol İnşası Başlatılacak

Yunanistan’ın Girit adasında Avrupa’nın en büyük otoyolu inşaatının başlaması için geri sayım başlamıştır. 

Edinilen bilgilere göre Girit'in kuzeybatısı ile doğusunu birbirine bağlayan 234 km'lik mevcut hatta alternatif olması beklenen, adanın en önemli şehirleri Hanya ve Kandiye (Iraklion) üzerinden geçecek olan ve tahmini maliyeti 1.75 milyar Avro olan BOAK otoyolu inşaatı için ihalede son aşamaya gelinmiştir. Gelinen noktada otoyolun inşasını ve işletmesini üstlenecek şirketin seçimine dair ilgi artmaktadır. Altyapı ve Ulaşım Bakanı Hristos Stekouras’ın imzaladığı karar, üç katılımcı kuruluşun mali tekliflerini değerlendirmek için sürecin devam etmesine yeşil ışık yakmıştır. Herhangi bir itiraz için on gün süre verildikten sonra BOAK’ın inşasını üstlenecek olan şirket ilan edilecektir. İhaleye Yunanistan'ın önde gelen müteahhitlik firmalarının bağımsız veya ortaklaşa katıldığı bilinmektedir.

157 km uzunluğundaki BOAK otoyolu için, AB'nin rutin Fonlarının yanı sıra 200 milyon Avro Kurtarma Fonu olmak üzere toplamda 600 milyon Avro finansman sağlanması öngörülmektedir.

Proje kapsamında bağlantı hatları da yer almaktadır. Buna göre 37,5 km uzunluğundaki Kissamos – Hanya hattının inşası planlanmaktadır. Dikkat çekici bir diğer nokta ise BOAK’ın tamamlanması için planlanan iki ek projedir. Bu bağlamda AKTOR firması, adanın doğusundaki yaklaşık 14 km'lik Neapoli – Aya Nikola hattını 186 milyon Avro maliyetle gerçekleştirecek olup, GΕΚ Τerna – Aktor Concessions – Intrakat konsorsiyumu ise yaklaşık 27 km'lik Hersonissos – Neapoli hattını 290 milyon Avro bütçeyle üstlenmiştir.