Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Karadağ: Tüketici Sepetinin Minimum Değeri Eylül Ayında 847,40 Euro'ya Ulaştı

Karadağ: Tüketici Sepetinin Minimum Değeri Eylül Ayında 847,40 Euro'ya Ulaştı

Resmi istatistiklere göre Eylül ayında tüketici sepetinin minimum değeri 847,40 Euro olarak gerçekleşti; bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,4 artış gösterdi.

Tüketici sepetinin toplam değerinin 397,50 Euro'su gıda ve alkolsüz içeceklerden, 449,90 Euro'su ise gıda dışı ürün ve hizmetlerden oluştu.

Monstat tarafından yayınlanan bir basın açıklamasında, "Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında gıda ve alkolsüz içecekler ile gıda dışı ürün ve hizmetlerin maliyeti yüzde 8,4 arttı" denildi. 

Monstat'a göre tüketici sepetinin minimum değeri Temmuz'da 824,20 Avro, Ağustos'ta ise 841,10 Avro olarak gerçekleşti.

Tüketici sepetinin minimum değeri, hane halkının, aile üyelerinin geçinmesi ve çalışma kabiliyetinin sürdürülmesi için gerekli olan gıda, gıda dışı ürün ve hizmetlere yönelik harcamalarıyla ilgilidir.

Tüketici sepetinin minimum değeri, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) tavsiyeleri ve Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı tarafından kabul edilen ve kişi başına günlük minimum kalori alımını 2.210 Kcal olarak tanımlayan 2010 USDA Gıda Rehberi ile uyumlu hale getirilmiştir. 

Tüketici sepetinin minimum değeri, hane halkı tüketimine ilişkin bir anketin sonuçlarına ve Dünya Bankası'nın tavsiyelerine dayanmaktadır.

 

Kaynak: Karadağ Haber Ajansı (MINA)