Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Karadağ: Enflasyon Satın Alma Gücünü ve Yatırımları Yıpratmaya Devam Ediyor

Karadağ: Enflasyon Satın Alma Gücünü ve Yatırımları Yıpratmaya Devam Ediyor

Ekonomik ve Avrupa Araştırmaları Merkezi'ne (CEES) göre, yaşam standardını, yatırımları ve genel durumu etkileyen, sürekli yüksek enflasyon oranı nedeniyle reel ücretlerdeki artış önemli ölçüde yavaşladı. ekonomik aktivite.

“Bu yılın ilk sekiz ayında reel ücretler yalnızca yüzde 0,7 arttı. Bu nedenle ilgili kurumların fiyat trendlerini analiz etmeye devam etmeleri ve fiyat istikrarına yönelik mevcut tüm araçlardan tam olarak yararlanmaları gerekiyor” dedi.

CEES, bu yılki gerçek ekonomik büyümenin yüzde altı civarında olabileceğine inanıyor. Gelecek yıl tüm tüketim faktörlerinin daha ılımlı bir seyir izlemesi bekleniyor, dolayısıyla reel GSYİH büyüme oranı yüzde 2,4 seviyesinde olabilir.

“Bu yılın ilk sekiz ayında iyi gelir tahsilatı sayesinde bütçe fazlası elde edilmiş olsa da, bunun büyük oranda sermaye bütçesinin kötü uygulanması pahasına sağlanmış olması kaygı uyandırıyor. Sermaye bütçesi planın yüzde 53,6'sı veya önceki yıla göre yüzde 37 daha düşük bir oranda uygulanırken, cari üretken olmayan harcamalar 106 milyon Euro, yani geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20 arttı" dedi.

Açıkladıkları gibi, sermaye bütçesinin kötü uygulanması enflasyonla birleşince önceki dönemde ülkedeki genel yatırım faaliyetinde azalmaya yol açtı.

“Net doğrudan yabancı yatırımlar da azaldı. Bu nedenle maliye politikasındaki, özellikle de harcama yapısındaki değişiklikler, enflasyonu da etkileyen bir faktör olduğundan gereğinden fazla değişiklik yapılması gerekiyor" diye uyardı CEES.

CEES, gelecekteki hükümetin bu nedenle öncelikleri yeniden değerlendirmesi ve yeni bir yatırım döngüsünü teşvik etmek amacıyla fonları sermaye bütçesine tahsis etmesi gerektiğine inanıyor.

 

Kaynak: Karadağ Haber Ajansı (MINA)