Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Panama'da protestolar ve yol kapatma eylemleri ülke ekonomisine günlük ortalama 60 Milyon Dolarlık zarara yol açıyor

Panamalı hükümetin orta amerika bölgesinde bakır madenciliği yapan Kanadalı First Quantum şirketiyle yaptığı anlaşma ülke genelinde  tepki ile karşılanmış ve vatandaşlar protesto ve yol kapatma eylemleri ile tepkilerini göstermiştir.

Halkın, bu anlaşmanın yolsuzluğa sebep olduğu ve çevreye zarar verdiğini iddia ederek gerçekleştirdikleri yol kapatma eylemlerine yönelik olarak Panama Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası, Minera Panama arasındaki madencilik sözleşmesinin onaylanması sonucunda sokakların kapatılmasının her gün 60 milyon ila 90 milyon dolar arasında kayba yol açtığının tahmin edildiği açıklamasını yapmıştır.

Çalışanların işe gidememesi, ürünlerin ilgili yerlere teslim edilememesi gibi lojistik problemler, restoranların müşteri kaybı ve  turistlerin gezilerini iptal etmesiyle ülkede ekonomik anlamda bir zararın oluşacağı tahmin edilmektedir.

Panama Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası başkanı Adolfo Fábrega ayrıca, mevcut gösterilerin ülkenin aldığı yatırım notlarının yanı sıra uluslararası imajı üzerinde de olumsuz etkisi olduğu konusunda uyararak, kredi derecelendirme kuruluşlarının dikkate aldığı temel faktörlerden birinin sosyal istikrar olduğuna dikkat çekmiştir.