Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Fas Ulusal Demiryolu Ofisi (ONCF) 168 Yeni Tren Satın Alacaktır

Fas Ulusal Demiryolu Ofisi (ONCF), Kalkınma Planı kapsamında yaklaşık 16 Milyar Dirhemlik bir bütçe ile 168 yeni trenin satın alınması için bir yarışma çağrısı yapmıştır.

Söz konusu satın alma, şehirlerarası, hızlı servis ve metropol hizmetlerine yönelik 150 trenin yanı sıra gelecek olan hat uzatmaları için 18 yüksek hızlı treni kapsamaktadır.

Bu girişim, Rabat ve Kazablanka bölgelerinde yerel hizmetlerin iyileştirilmesi, yolcu trafiğinde kaydedilen önemli artışın karşılanması, eskiyen tren filosunun kısmen değiştirilmesi ve Marakeş gibi yeni gidilecek yerlere genişlemeyi ve bir demiryolu sanayi ekosisteminin geliştirilmesini hedeflemektedir.

Bu proje ulaştırma sektöründe bir ilerleme olmakla birlikte, Ülkenin İspanya ve Portekiz ile düzenlenecek 2030 Dünya Kupası'na ev sahipliğinin hazırlıklarına da katkı sağlayacaktır.

Adı geçen kurum tarafından Eylül 2022 tarihinde, İlgililerin Tespit Çağrısı açıldıktan sonra 10 adet uluslararası üreticilerden ilgi gösterilmiştir. Projenin karmaşıklığı ve önemi nedeniyle, halihazırdaki yarışma çağrısında adaylarla birkaç aşamadan oluşturulacak rekabetçi diyalog prosedürü kullanılarak, projeyi gerçekleştirecek en iyi ortağın seçilmesi sağlanacaktır. 

Kaynak: https://telquel.ma/instant-t/2023/11/13/loncf-lance-un-appel-a-concurrence-pour-lacquisition-de-nouveaux-trains_1840745/