Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

İtalya PNRR Fonu'nun 4.Taksiti Avrupa Komisyonu Tarafından Onaylandı

Avrupa Komisyonu, İtalya'nın "NextGenerationEu" programında yer alan "Kurtarma ve Dayanıklılık Fonu (PNRR)" kapsamında hibe ve kredi şeklindeki 16,5 milyar avroluk dördüncü taksitine  ön onay verdi.  

Avrupa Komisyonu Başkanı Von Der Leyen, konuya ilişkin  değerlendirmesinde, İtalya’nın önemli bir dönüm noktasına daha ulaştığını, iş ortamını iyileştirmek üzere kamu ihale mevzuatında ve yargı sisteminde önemli reformlar gerçekleştirildiğini, anaokullarına ve erken çocukluk eğitimine yatırım yapıldığını, hidrojen dağıtımı ve dijital kamu yönetiminin teşvik edildiğini ve bu konuda nihai kararın AB Konseyi tarafından verilmesi gerektiğini ifade etti. 

İtalya Başbakanlığı (Presidenza dei Consiglio Dei Ministri) resmi web sitesinde 28 Kasım 2023 tarihinde yayınlanan  Avrupa Komisyonu'nun İtalya'nın dördüncü ödeme talebini onaylamasına ilişkin Başbakan Giorgia Meloni'nin video mesajında ise Başbakan Meloni tarafından vurgulanan hususlar aşağıda yer almaktadır. 

"Avrupa Komisyonu bugün (28/11/2023) İtalya'nın 16,5 milyar avro tutarındaki PNRR fonunun dördüncü taksit ödeme talebini onaylayarak, İtalya'nın 28 amaç ve hedefi tamamını yerine getirdiğini teyit etti.

Avrupa Komisyonu'nun olumlu değerlendirmesi İtalya'nın kaydettiği büyük ilerlemeyi göstermekte ve Avrupa Komisyonu'nun PNRR genel revizyonunu onaylamasından birkaç gün sonra, hükümetin PNRR'yi tam olarak uygulama ve ülkeyi daha modern ve daha rekabetçi hale getirme konusundaki büyük kararlılığını teyit etmektedir.

Dördüncü taksitte ulaşılan hedefler ve kilometre taşları, sosyal  kapsamacılık ve kamu alımları alanlarındaki önemli reformların yanı sıra adalet ve kamu yönetimi alanlarındaki reformların uygulanmasına devam edilmesi için gereken tedbirlerle ilgilidir. Ödeme talebi kapsamındaki ana yatırımlar dijitalleşme, özellikle de yerel yönetim verilerinin buluta (cloud) aktarılması, uzay endüstrisinin geliştirilmesi, yeşil hidrojen, ulaştırma, araştırma, eğitim ve sosyal politikalar ile ilgilidir.   16,5 milyar avronun bu yılın sonuna kadar ödenmesi beklenmektedir. Böylece İtalya 2023 yılına kadar yaklaşık 102 milyar Avro, yani Ulusal Kurtarma ve Dayanıklılık Planının tutarının yarısından fazlasını almış olacak. İtalya aynı zamanda dördüncü taksitin ödemesini halihazırda almış olan tek AB Üye Devleti olacak.   Bu da hükümetin, tüm kurumsal düzeylerin ve PNRR Yönlendirme Komitesinin büyük çabalarını teyit etmektedir, zira bu kaynaklar tamamen sahaya ulaşacak ve bunu zamanında yapacaktır."