Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Danimarka'da Büyüme ve İşsizlik Verileri Açıklandı

Danimarka İstatistik Kurumunca açıklanan 2023 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre Danimarka ekonomisi bir önceki çeyreğe kıyasla %0,1 düzeyinde küçülme göstermiştir. Danimarka ekonomisinin 2023 yılı ikinci çeyreğinde de yılın ilk çeyreğine göre yüzde 0,9 küçülme gösterdiği dikkate alındığında teknik anlamda bir resesyondan söz edilmesi mümkündür. Diğer taraftan, Danimarka ekonomisi geçen senenin üçüncü çeyreğine kıyasla 0,3 büyüme gösterirken, ilk 3 çeyreğin toplamında ise geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 1,3 büyüme göstermiştir. 

Uzmanlar tarafından son dönemde ülke ekonomisinin lokomotifi olan eczacılık sektörünün küçülmesinin de etkisiyle ortaya çıkan negatif büyüme verisinin çok derin olmadığına dikkat çekilmektedir. Enflasyon rakamlarında görülen olumlu gelişmeler sebebiyle önümüzdeki süreçte düşmeye başlaması beklenen faizin ve artması beklenen hanehalkı alım gücünün etkisiyle, 2024 yılında Danimarka ekonomisinin tekrar büyümeye geçmesi beklenmektedir. Diğer taraftan, küçülme verilerinde Danimarka'nın sıkı ekonomik ilişkilerinin olduğu İsveç ve Finlandiya gibi ülkelerde yaşanan daralmanın da önemli bir etken olduğu anlaşılmaktadır. Danimarka ekonomisinin 2023 yılını 2022 yılına kıyasla yüzde 1,5 civarında bir büyüme ile kapatması beklenmektedir.

Ayrıca, Danimarka İstatistik Kurumunca istihdama yönelik olarak açıklanan verilere göre, 2022 Kasım ayından itibaren artış kaydeden işsiz sayısının geçtiğimiz Ekim ayında da Eylül ayına kıyasla yaklaşık 500 kişi arttığı ifade edilirken, işsizlik oranının da yüzde 2,8'de kaldığı açıklanmıştır.