Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Özbekistan'da Elektrik Mühendisliği Sektörünün Devlet Tarafından Desteklenmesi İçin 100 Milyon Dolar Tahsis Edilecek

Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoev'in 28 Kasım'da gerçekleştirdiği toplantıda elektrik mühendisliği sektörünün geliştirilmesiyle ilgili konular tartışıldı.

Devlet Başkanının basın servisine göre, son altı yılda bu alanda 640 milyon dolar değerinde 224 proje hayata geçirildi. Bu yıl sonunda ihracatın 1 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Aynı zamanda Özbekistan'a yılda 800 milyon dolar değerinde elektrikli eşya ithal ediliyor. Bölgemizde genel olarak 3 milyar dolarlık bir pazar var.

"Bunda layık bir yer alabilmek için prestijli markalarla işbirlikleri kurmak ve rekabetçi ürünler üretmek gerektiği kaydedildi. Gelecek yıl için planlanan 2 milyar dolar değerindeki 141 projede buna özellikle dikkat edilecek," deniyor haberde.

2023 yılında 2 gigawatt, 2024 yılında ise 4 gigawattlık güneş ve rüzgar santralleri devreye girecek. Bunların çok fazla kabloya, jeneratöre, invertöre, transformatöre ihtiyaçları var. Bu ürünleri yerlileştirerek, uluslararası kalite belgelerini almak görevi konuldu.

Shavkat Mirziyoyev, alanda ileri teknoloji, yenilik ve uluslararası standartların getirilmesinin devlet tarafından desteklenmesi için 100 milyon dolar tahsis edileceğini duyurdu.

Yetkililer, gelecek yıl üretimi yüzde 20 artırmayı ve bakır işleme hacmini 140.000 tona çıkarmayı planladıklarını duyurdu. Ayrıca ihracatın 1,5 milyar dolara, 2025'te ise 2 milyar dolara çıkarma imkanının olduğu kaydedildi (Gazeta.uz).