Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Kapsamında Mutabakat Zaptı ve Deklarasyonlar İmzalandı

Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) 5. Toplantısı kapsamında Sn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 7 Aralık 2023 Perşembe günü Atina’ya gerçekleştirilen resmi ziyaret çerçevesinde, Türk ve Yunan Bakanlar ile ilgili kurum ve kuruluşlar arasında çeşitli konuları kapsayan yedi mutabakat zaptı ve yedi deklarasyon imzalanmıştır.

İlk mutabakat zaptı, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) ile Yunanistan Bağımsız Elektrik İletim İşletmecisi (ADMIE) arasında, Babaeski ile Nea Sanda arasında iki yönlü enerji akışının hacmini 600 MW artıracak yeni bir arabağlantı hattının inşasına ilişkindir.

İkinci mutabakat zaptı, iş ortamının kolaylaştırılması için en iyi uygulamaların paylaşılması amacıyla küçük ve orta ölçekli işletmeler arasında iletişimin geliştirilmesiyle ilgilidir.

Üçüncü mutabakat zaptı ise; Türk Eximbank ile Yunanistan İhracat Kredi Bankası arasında imzalanmış olup, ihracatı geliştirmeyi, teknik bilgi alışverişini kolaylaştırmayı ve ortak araştırma projeleri oluşturmayı hedeflemektedir.

Yunanistan yatırım ajansı Enterprise Greece ve Türkiye yatırım ajansı Invest in Türkiye arasında imzalanan mutabakat zaptı ise esnek bir yatırım ortamı yaratmayı amaçlamaktadır.

Ayrıca, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Enterprise Greece tarafından imzalanan beşinci anlaşmada iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerinin gelişimine destek hedeflenmektedir.

Son olarak sosyal hizmetler alanında engellilerin korunmasına yönelik bir mutabakat zaptı ile spora yönelik bir mutabakat zaptı da imza altına alınmıştır.

İki ülke arasında imzalanan deklarasyonlardan ilki ise; T.C. Ticaret Bakanlığı ile Yunanistan Bağımsız Kamu Gelirleri İdaresi (IAPR-AADE) arasındaki gümrük işbirliğini geliştirmeye yönelik ortak deklarasyondur.

Ayrıca, Karma Ekonomik Komisyon’un (KEK) toplanmasına yönelik ortak deklarasyon ile iki ülkenin seyahat operatörleri arasında işbirliğinin geliştirilmesine ve tüm yıl boyunca uygulanacak 7 günlük kapıda turistik vize konularına ilişkin deklarasyonlar da imza altına alınmıştır.

Ayrıca, Meriç nehrinin üzerinde daha geniş ve modern bir ikinci köprünün kurularak Yunanistan’ın Egnatia Otoyolu ile bağlantının sağlanmasına yönelik altyapı çalışmaları için de ortak bir deklarasyon yayımlanmıştır.

Buna ilaveten, AR-GE alanlarında ve kırsal kalkınmada işbirliği de yine ortak deklarasyonlarla açıklanmıştır.  

Son olarak, orta ve yüksek öğrenim öğrencileri, startuplar ve özel sektör öğrencilerinin katılacağı çevrimiçi bir hackathon yarışması üzerinde anlaşmaya varılmıştır.