Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

BorgWarner Oroszlány’de 25 milyar Forint Yatırım Yapıyor

Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó yaptığı açıklamada, ABD'li otomobil parçaları üreticisi BorgWarner'ın hibrid ve elektrikli araçlar için ürünler üretmek üzere Oroszlány'de 25 milyar forint yatırım yapmayı planladığını ve bu yatırım için, 60 kişilik istihdam oluşturma hedefiyle 5 milyar forint devlet yardımı alacağını duyurdu.

Péter Szijjártó, yeni bir ekonomik çağın başladığını açıklayarak, kazananların en çok yatırım çekenler, yeni Avrupa yeşil endüstrisinin merkezleri ve fabrikalarının kurulacağı ve yeni endüstrinin işlerinin yaratılacağı yerler olacağını söyledi.

BorgWarner, Macaristan dahil dünya genelinde 19 ülkede faaliyet gösteren neredeyse 100 yıllık bir geçmişe sahip Amerikan otomotiv şirketidir,. 2000 yılından bu yana faaliyet gösteren Oroszlány'daki Macar iştiraki, şimdi 59,6 milyon avro yatırım sayesinde genişletilmesi planlanmaktadır.Yeni makinelerin kurulumunun, 2024'ün başlarına planlanmakta olduğu belirtilmiştir.

KAYNAK: https://hipa.hu/news/american-supplier-ventures-into-ev-territory-with-large-scale-investment/

https://hirado.hu/belfold/cikk/2023/12/04/szijjarto-peter-magyarorszag-az-uj-europai-gazdasagi-korszak-nyertesei-koze-tartozik