Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Karadağ Ulaştırma Ve Denizcilik Bakanı Raduloviç: 2030 Yılına Kadar Kıyı Boyunca Yüksek Hızlı Yol İnşa Etmek Gerekecek

Karadağ Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Filip Raduloviç, hükümetin net tutumunun 2030 yılına kadar, Karadağ kıyısı boyunca Herceg Novi çevresinde bir çevre yolu da içerecek bir yüksek hızlı yol da dahil olmak üzere önemli altyapı projelerini başlatmak ve uygulamak olduğunu duyurdu.

Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı'nın açıkladığı üzere Herceg Novi Belediye Başkanı Stevan Katiç ile bir araya gelerek kıyı belediyesindeki trafik sıkışıklığını çözecek mevcut ancak uzun vadeli trafik projelerini görüştü.

"Sezondaki kalabalıklardan bahsederken, Karadağ ile Hırvatistan arasındaki sınır geçişini büyük ölçüde rahatlatacak, yaz turizm sezonunda Budva ile Dubrovnik'i birbirine bağlayacak uluslararası deniz hattının kurulması konusunda yoğun bir şekilde çalıştığımızı belirtmeliyim. " dedi Raduloviç.

Bakan Raduloviç, trafik bağlantısını iyileştirmek ve sıkışıklığı azaltmak amacıyla Bakanlığın yeni yolların inşası ve mevcut yolların yeniden inşası yoluyla karayolu altyapısının geliştirilmesine önemli mali kaynaklar yatırdığını tekrarladı.

Raduloviç ayrıca Monteput şirketinin tekrarlanan halka açık çağrısında, Kotor Körfezi'ni geçmek için kavramsal bir çözüm oluşturacak bir tasarımcının Haziran ayı sonuna kadar seçileceğini ve bu onlarca yıllık sorunun modern bir çözümle başarılı bir şekilde çözülmesini beklediğini belirtti.

Raduloviç, "Vurgulamak istediğim şey, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı'nın yetki alanı açısından bakıldığında, Meljine'deki Lazure limanının deniz turizmi limanı marinası olarak ilan edilmesi için öngörülen tüm koşulların karşılandığıdır" dedi.

Katiç, yerel çevre yolunun güzergahını projelendirme sürecinin sürdüğünü ve bu çevre yolunun devamına yönelik kavramsal çözüm üzerinde de çalışıldığını duyurdu.

Kendisinin de belirttiği gibi, birkaç yıl önce kruvaziyer gemilerinin yanaşması için izin alma prosedürünün başlatıldığı Zelenica limanıyla ilgili konu da odak noktasıydı.

Katiç, "Kruvaziyer gemilerinin Zelenica limanına yanaşmasını sağlamak için Boka'lı çok sayıda şirket ve iş adamından büyük ilgi var ve bunun önümüzdeki sezon için mümkün olacağına inanıyorum" dedi.

 

Kaynak: Vijesti Haber Sitesi

Yayımlayan: Podgoritsa Ticaret Müşavirliği