Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

EBRD, Semerkant ve Namangan İçin Elektrikli Otobüs Alımını Finanse Edecek

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın yıllık toplantısı ve iş forumu Erivan'da yapıldı. Forum çerçevesinde, Semerkant ve Namangan için elektrikli otobüs alımına yönelik EBRD finansmanı konusunda anlaşmaya varıldı.

Etkinlik çerçevesinde Özbekistan Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ilhomjon Abdugafarov, EBRD'nin Orta Asya ve Moğolistan KOBİ Geliştirme Departmanı yönetimiyle bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, uluslararası bankanın mali desteğiyle yerel bankaların doğrudan veya yeniden finanse edilmesi yoluyla özel girişimciliğin desteklenmesine yönelik bir program ele alındı.

EBRD Avrasya Altyapı Departmanı yönetimiyle yapılan görüşmelerde ayrıca Semerkant ve Namangan için elektrikli otobüs alımına ilişkin yetki belgelerinin imzalanması ve Trans-Hazar Ulaşım Koridoru'nun bir parçası olan 70 kilometrelik 4P160 "Urgenç - Mangıt" karayolunun yeniden yapılandırılması projesinin finansmanı konuları da ele alındı.

Görüşmeler sonucunda Semerkant Elektrikli Otobüsleri ve Namangan Elektrikli Otobüsleri projelerinin uzun vadeli finansmanına ilişkin görev mektupları imzalandı.  (Podrobno.uz)