Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Fas’ın Tanger Med Limanı, Dünya Konteyner Limanı Performans Endeksi (CPPI)’nde 4. Sırada Yer Aldı

Dünya Bankası tarafından yayınlanan 4. Dünya Konteyner Limanı Performans Endeksi (CPPI)’ne göre, Tanger Med Limanının dünyanın en verimli konteyner limanları sıralamasında, ikinci yılında da Afrika ve Avrupa'daki tüm limanların önünde konumlanarak 4. sırada yer aldı. Aynı sıralamada, Faslı liman, Yangshan (Çin - 1. sıra), Salalah (Umman - 2. sıra) ve Kartagena (Kolombiya - 3. sıra) limanlarının arkasında yer alırken Tanjung Pelepas (Malezya - 5. sıra) limanının önünde yer aldı.

405 limanı kapsayan söz konusu Endeks, limanları özellikle gemilerin bir limanda kalış süresiyle ölçülen verimliliklerine göre sıralamakla birlikte, liman yetkilileri ve gemicilik şirketlerinden hükümetlere ve tüketicilere kadar uluslararası ticaret sistemi ve küresel tedarik zincirlerindeki çeşitli paydaşlara fayda sağlayacak iyileştirme fırsatlarını vurgulamayı hedeflemektedir.

Doğu ve Güneydoğu Asya'daki limanlar bu sıralamada aslan payını alırken ve küresel düzeyde ilk 20 sıranın 13'ünü almıştır. Bu son Endeks, geçen yıl kaydedilen 182.000'den fazla duraklama, 238,2 milyon konteyner hareketi ve yaklaşık 381 milyon TEU (20 fitlik konteynere eşdeğer) ile benzeri görülmemiş ölçekte bir veri tabanına dayalıydı.

Kaynak: https://maroc-diplomatique.net/tanger-med-classe-quatrieme-dans-lindice-mondial-de-performance-des-ports/