Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Danimarka 1.000 Kronluk Banknotu Tedavülden Kaldırıyor

Danimarka Merkez Bankası, Sanayi ve Finans Bakanlığı ile ortaklaşa alınan karar uyarınca 1.000 Danimarka Kronu (DKK) tutarındaki banknotların 31 Mayıs 2025 itibariyle tedavülden kaldırılacağını açıklamıştır. Söz konusu işlemle birlikte, 2009'dan önce basılmış tüm banknotların da piyasadan çekileceği belirtilmiştir.

Merkez Bankası Governörü Christian Kettel Thomsen, Danimarka halkının para harcama alışkanlıkları incelediklerini ve nakit olarak 500 DKK ve daha düşük banknotların tercih edildiğini gördüklerini ifade etmiş ve yeni basılacak paraların farklı tasarım ve güvenlik tedbirleriyle 2028 yılı itibariyle piyasaya sürüleceğini açıklamıştır. Thomsen ayrıca söz konusu tasarımların halkın görüşüne sunulacağını da ifade etmiştir.

Son olarak, Danimarka Merkez Bankasınca 2022 başında yapılan bir çalışma, ülkedeki nakit kullanım oranının ticari işlemlerde yüzde 12, kişisel alanda ise yüzde 25 civarında olduğunu göstermiştir. Nakit kullanımının oldukça düşük seyrettiği ülkede, 1.000 DKK'lık banknotların kullanımdan çekilmesinin vergi kaçakçılığı ve kara para aklama eylemlerini azaltmaya da dönük olduğu değerlendirilmektedir.