Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Elektrik Tarifelerinde Değişiklik Yapılması Hk.

Enerji Bakanlığı tarafından bildirildiğine göre, Kırgızistan'da elektrik fiyatlarının 1 Mayıs'tan itibaren arttırılması kararlaştırıldı. Kırgızistan'da 1 Mayıs'tan itibaren tüm son kullanıcılar için elektrik tarifeleri 2023 yılı enflasyon seviyesine göre ayarlanacak.

Sonuç olarak, 700 kilovata kadar olan tüketimde nüfus için elektrik tarifesi 110,8 tiyın/kwh , 700 kilovatın üzerinde - 239,3 tiyın/kwh olacaktır.

Konuya ilişkin olarak Enerji Bakanı Sn. Taalaibek Ibraev tarafından yapılan açıklamada;

Elektrik tarifelerinde yapılan son değişikliklere biraz açıklık getirmek istiyorum. Kırgızistan'da 2021-2025 Orta Vadeli Tarife Politikası Stratejisine göre, elektrik tarifesinin yıllık olarak enflasyon oranında değiştirilmesi öngörülmektedir. Bu yılın Mayıs ayının ilk gününden bu yana artış yüzde 10,8 ya da 11 tiyın olmuştur. Yıllık artış, elektrik üretim maliyetleri ile tüketicilere yönelik tarifelerin kademeli olarak eşitlenmesi ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Geçen yıl, 2023'te, bir kWh elektriğin maliyeti 2,41 som iken, ev tüketicileri için tarife 1 Mayıs'a kadar 1 som idi. Ortalama olarak, 700 kWh'e kadar olan kademelendirme dikkate alınarak faturalandırıldığında, açık 1,34 somdur. Tüketilen her kWh elektrik, her yıl kartopu gibi biriken bir sorun doğuruyor. Bakanlar Kurulu, sonbahar ve kış aylarında gelen ağır yükler için ekipman hazırlama maliyetinin bir kısmını bütçeden ayırmaktadır. Böylece, yeni okullar, hastaneler, yollar ve diğer önemli projelerin inşası için devlet fonları enerji sektörüne aktarılırken, sorunlar hala çözülmedi. Enerji şirketleri artık yeni HES'ler inşa etmeyi planlamıyor, sadece kullanım ömrünü çoktan doldurmuş ekipmanların onarımıyla uğraşıyorlar. Tarifelerde kademeli bir artışa şimdi başlanmaz ve birkaç yıl içinde elektrik maliyetine eşitlenmezse, enerji sisteminin ana ekipmanının tamamen çökme riski vardır. Ekonomik kalkınmanın temeli olması gereken sanayinin desteğe ihtiyacı vardır. Tüketim her yıl %9-10 oranında artıyor ve yeni kapasiteler devreye alınmıyor. Bildiğimiz gibi enerji sektöründe mevcut elektrik açığı yıllık 3,5 milyar kWh'dir. Vatandaşlarımızın çoğunluğu için 11 tiyın'un önemli bir miktar olmadığına inanıyorum. Sosyal korumaya ihtiyacı olanlar için tarife 1 kWh başına 55 tiyın olacaktır. Ve yayla bölgelerinde 700 kWh sınırı yoktur. Bu bölgelerde yaşayanlar 1 som 11 tiyın ödeyeceklerdir.Tarifelerin sistematik ve kademeli olarak elektrik üretim maliyetine yükseltilmesi, sektörün gelişimi için bir temel oluşturmaya yönelik ilk adımdır. Kırgızistan önemli bir hidroelektrik potansiyeline sahiptir. On kat daha fazla elektrik üretebilir ve su kaynaklarımızı rasyonel bir şekilde kullanabiliriz. Geriye kalan tek şey enerji mühendislerimizi desteklemektir" 

hususları bildirilmektedir.

 

Elektrik tarifelerine ilişkin bilgilere  https://regultek.gov.kg/ru/activities/3/3   ve  https://nesk.kg/ru/abonentam/tarif/  web adreslerinden ulaşılabilmektedir.

 

Kaynak: https://24.kg/obschestvo/292721_vkyirgyizstane_s1maya_podorojaet_elektrichestvo/

            https://minenergo.gov.kg/ru/news/520