Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Lula’nın 50 ABD Dolarına Kadar Uluslararası Satın Alımlarda Federal Vergilendirmeyi Veto Etmeyi Düşündüğü İfade Edildi

Brezilya başkanı Luiz Inácio Lula da Silva’nın yurtdışından 50 ABD Doları tutarına kadar yapılan satın alımların federal vergilendirilmesi konusunu veto edebileceği ifade edilmektedir. Öte yandan; eğilimin veto yönünde olmakla beraber, konunun ilgili Oda başkanı Arthur Lira ile görüşülerek müzakere edilmesi de beklentiler arasında yer almaktadır.

Halihazırda, Uyumlu Sevkiyat Programı aracılığıyla yurt dışından 50 ABD Dolarının altındaki satın alımlar federal vergilerden muaf olup; yalnızca eyaletler tarafından toplanan Mal ve Hizmet Dolaşım Vergisi (ICMS) tahsil edilmektedir. %60'lık federal ithalat vergisi yalnızca yurt dışından 50 ABD dolarının üzerindeki gönderiler için geçerlidir.

Yerli üreticilerin özellikle Shein ve Shoppe internet sitelerinden yapılan satın alımlar ve Brezilya içinde üretilen ürünler arasındaki rekabetteki dengesizlik hakkında endişelerini dile getirdikleri ifade edilmektedir.

Kaynak: https://agenciabrasil.ebc.com.br/economia/noticia/2024-05/lula-avalia-vetar-taxacao-federal-de-compras-internacionais-ate-us-50

http://brasilinform.com/daily-briefing