Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Kırgız Cumhuriyeti'nin petrol ve gaz havzaları rezervlerinin 1,3 milyar tona ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Kırgızistan Maden Sanayicileri Derneği, "Kırgızistan Petrol ve Gaz Endüstrisi: Kalkınma Sorunları ve Beklentileri" başlıklı yuvarlak masa toplantısında petrol ve gaz rezervlerinin geliştirilmesi için potansiyel arz eden alanlar hakkında bilgi paylaştı.

Derneğe göre, ülke topraklarında yaklaşık on adet umut verici petrol ve gaz yatağı bulunmaktadır. Bunlar arasında Fergana, Issık Göl, Çüy, Aksai, Alai, Arpi, Suusamyr vb. yer alıyor.

Bu alanlardaki rezervlere ilişkin ön tahminler 700 milyon ila 1,3 milyar ton arasında değişebilmektedir.

Dernek, "Bu alanlardan en az birinin geliştirilmesi, Kırgızistan'a kendi yakıtını sağlayarak ülke ekonomisine somut bir katkı sağlayabilir" açıklamasında bulundu.

Aynı zamanda, Kırgız Cumhuriyeti Doğal Kaynaklar Bakanlığı'na göre, şu anda Kırgızistan'da 2,4 bin petrol ve gaz kuyusu bulunuyor. Bunlardan 900 kuyu devlete ait şirketler tarafından, 200'ü ise diğer toprak altı kullanıcıları tarafından işletiliyor. 1,2 bin kuyu sahipsizdir. Aynı zamanda 192 kuyu Özbekistan'a ve 11 kuyu da Tacikistan'a bağlıdır.

 

Kaynak: https://economist.kg/enierghietika/2024/05/24/zapasy-nieftieghazonosnykh-vpadin-kr-moghut-dostighat-1-3-mlrd-tonn-assotsiatsiia-ghornopromyshliennikov/