Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

...

Novska'da 100 Milyon Avro’ya Mal Olacak Oyun Endüstrisi Merkezi Kurulacak

Zagreb'in 90 kilometre doğusundaki Novska'da bir oyun endüstrisi merkezinin inşasına ilişkin sözleşme 4 Haziran 2024 tarihinde imzalanmıştır. Projenin ilk aşaması Adil Geçiş Fonu'ndan 26.3 milyon Avro tutarında geri ödemesiz bir hibe ile finanse edilecektir.

Kentin girişimcilik bölgesinde inşa edilecek olan oyun endüstrisi merkezinin yaklaşık 100 milyon Avro'ya mal olacağı tahmin edilmektedir.

Projeden Sisak-Moslavina Bölge Koordinatörlüğü adlı kamu kurumu sorumlu olup, projenin uygulanmasında Sisak-Moslavina Bölgesi Yönetimi, bölgenin kalkınma ajansı SIMORA ve Novska Belediyesi destek verecektir.

Oyun endüstrisi merkezi, Pismo iş bölgesinde sekiz hektarlık bir alan üzerine inşa edilecektir. Merkezde oyun müsabakaları için bir alan, bir e-spor arenası yer alacaktır. Merkezde ayrıca bir fakülte, bir spor salonu, 250 öğrenci kapasiteli bir yurt, VR stüdyosuna sahip bir hızlandırıcı, video oyun testleri için bir salona sahip bir kuluçka merkezi ve diğer olanaklar yer alacaktır.

Gelecekteki oyun merkezi beş yıllık bir üniversite programı ve video oyun tasarımı alanında bir lise programı sunacaktır.

Merkezin 2027 yılında açılması beklenmektedir.

Söz konusu merkezinin inşası için gerekli sözleşmeler Hırvatistan AB Fonları Bakanlığı, AB programları ve projeleri için Merkezi Finans ve İhale Ajansı ve yerel makamlar tarafından imzalanmıştır.